Author Topic: MALI ALEKSANDRI (Psittacula krameri)  (Read 11979 times)

Offline beka

• Član
MALI ALEKSANDRI (Psittacula krameri)
« on: 02.12.2010, 10:50:16 »

Prirodno prebivalište malih aleksandara prostire se od centralne i istočne Afrike do južne Azije. Unazad nekoliko godina naselili su Veliku Britaniju i  Severnu  Ameriku.
Mali aleksandar spada u jednu od najrasprostranjenijih vrsta papagaja na svetu. U prirodnom okruženju se kreću u velikim jatima i znaju napraviti velike štete na poljima, pa se zato smatraju štetočinama. Mali aleksandar spada u srednje velike papagaje. Uglavnom su zelene boje sa plavičastim perjem na krilima i repu, dok im je na grudima perje svetlije zeleno. Osnovna karakteristika malih aleksandara je jak crveni kljun i dugi rep.

Rastu od 40-42cm, a od toga skoro dve trećine čini rep. Postaju polno zreli sa navršene dve godine života. Kod malih aleksandara je pre navršene druge godine  nemoguće razlikovati pol osim dnk testom. Ženke su uglavnom dominantne i ne retko znaju biti agresivne prema mužjacima  Između druge i treće godine života, mužjaci oko vrata dobijaju crnu ili crvenu ogrlicu. Kod mužjaka je kada postanu polno zreli način udvaranja vrlo interesantan. Udvaraju se tako što polurašire krila od tela, šepure se i tresu glavom levo-desno. Kada ženka prihvati udvaranje, mužjak kreće da je hrani i dolazi do parenja. Ženka snese od 4-6 belih jaja i nakon 23 dana se izležu mladi.

Mali aleksandri su vrlo inteligente ptice i jako su zahvalni kao kućni ljubimci. Imaju izvrsnu sposobnost govora i mogu da nauče i do nekoliko stotina reči. Hrane se semenkama i voćem i povrćem. Jako su proždrljivi i voće i povrće znaju jesti u velikim količinama. Kao dodatak ishrani i dobar izvor proteina, može im se povremeno davati pileće kuvano belo meso. Uz dobru ishranu i negu i kavez odgovarajuće veličine zbog dužine repa mogu doživeti i 30-40 godina.
Spadaju u srednje bučne papagaje i oglašavaju se prodornim piskavim zvukom. Selektivnim odgajanjem dobijen je veliki broj mutacija malih aleksandara. ima ih u žutoj, maslinastoj, beloj, plavoj, oliva i još mnogo boja i nijansi.

Offline Jecika

• Član
Odg: MALI ALEKSANDRI (Psittacula krameri)
« Reply #1 on: 05.09.2016, 20:27:23 »
Zdravo drugari. Htela bih da vas pitam nešto.. hoću da kupim klincu ( ima 5 god) papagaja na poklon prvo smo mislili zebu, ali kad smo videli na you tubu zapis sa malim Aleksandarom oduševili smo se i klinac i ja. :joy:. našla sam jednog papagaj preko oglasa u komšiluku žute je boje star je 6 meseci prodaje se zajedno sa kavezom za 60 eur-a kavez je srednje veličine visine 61 širine 38.. moje pitanje je sledeće da li je to ok cena.. da li je kavez odgovarajuce veličine i šta bih trebala da pitam ili proverim u vezi ptice da vidim dal je zdrav ili da je sve u redu? A najviše Ipak pre svega toga me zanima kako se uklapa sa decom?? :yes: :thinking:... Unapred hvala

Offline alex02

• Senior
« Reply #2 on: 05.09.2016, 20:32:24 »
Mislim da je najbolje da se nekih mesečak dana informišeš o vrstama i njihovim potrebama i tek onda ćeš videti koja vrsta ti paše :yes:.
:158 tigrica:

Offline Nimfić

• Senior
  • I love my COCKATIELS !
« Reply #3 on: 05.09.2016, 20:39:02 »
Potpis na alex-ov post.. :yes:
U zdravom Telu zdrav Duh!!!  :145 flug2:

Offline Jecika

• Član
« Reply #4 on: 05.09.2016, 20:40:01 »
Znam da bi po pravilu to bilo najbolje..ali nažalost malom je rođendan sad 14-og tako da nemam baš puno vremena da se odlučim  :question:.. njemu se on najviše sviđa :yes:..

Offline Nimfić

• Senior
  • I love my COCKATIELS !
« Reply #5 on: 05.09.2016, 20:42:47 »
Ako je tako..onda se do tada dobro informišite o njihovim
potrebama i načinu života :yes: (ima toga dosta i ovde na forumu)..samo da kažem
da su alexi tvrdoglavi i jako plašljivi na početku..i pripitomljavanje ide sporo..(sem ako
nisu ručno hranjeni)..
U zdravom Telu zdrav Duh!!!  :145 flug2:

Offline N.

• Senior
  • muzikoljubac, papagajoljubac, akvarista
« Reply #6 on: 06.09.2016, 10:31:45 »
Mislim da bi svakako tigrica ili muzjak nimfe bili bolji poklon za malca.... Aleksandri su dosta i divlji, dete je malo, a kljun nije bas tako bezopasan.....  A i dere se aleksandar ko đavo

Offline Jecika

• Član
« Reply #7 on: 06.09.2016, 11:03:51 »
 :hvala: N. bas sam sinoc dosta citala po forumima o njima.. i kazu da bas vole da grickaju  :gric1:  i da su pricalice ( meni bi i odgovaralo.. ali se suprug bas nebi obradovao.. stalno bi  :ljut: ) tako da sam uspela da nadjem odgajivaca koji ima potpuno bele tigrice i Lukica se odusevio valjda zato sto ga podseca na malo pile :pfeif: :pardon: i postigli smo dogovor  :yess: da sad uzmemo 2 tigrice, a da posle kad poraste i navikne se na pticice onda uzmemo i aleksandra.. a sad odoh na temu sa tigricama da se jos malo informisem  :pozz:

Offline Skipi

• VIP
« Reply #8 on: 06.09.2016, 11:34:06 »
Ja bih isto predložila tigricu ili nimfu

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Offline stefs1

• Junior
  • **
« Reply #9 on: 06.09.2018, 16:41:09 »
Da li moze neko da mi odgovori od cega zavisi boja kljuna?
Tj, ima sa skroz crvenim i gde pri dnu imaju crno, sta to znaci?

papige.info na netu

Facebook grupa Tapatalk & Forum Fiend Instagram

uputstva

Postavljanje slika Postavljanje slika sa FB Postavljanje avatara

važne teme

Veterinari za ptice Voće i povrće Vitamini i minerali Lista stvari/bilja štetnih za ptice Prečke i igrališta